Web 2.0 Araçları: CloudFlare ve Path İncelemesi

Adem Çamlıkaya    18 Ekim 2014    Yorum Yok    Eğitimde Bilişim Teknolojileri-1, Lisans

   CloudFlare

CloudFlare

CloudFlare, web sitenize karşı yapılan saldırılarda, sitenizin kesinti olmaksızın yayına devam etmesini sağlayan ve bununla beraber bir çok avantajı da beraberinde getiren bir güvenlik ve site optimizasyon sistemidir.CloudFlare sistemi, 2009 yılında geliştirilmeye başlanmış ve günümüzün popüler güvenlik sistemlerinden biri haline gelmiştir.İnternette yayın yapan pek çok site günümüzde CloudFlare sistemini kullanarak yapılan saldırıların önüne geçebiliyor ve kullanıcılar bu saldırılardan kesinlikle etkinlenmiyorlar.

CloudFlare’ın çalışma mantığı ise oldukça basit ve etkili bir çözüm sunuyor.Sitenizi CloudFlare’a kaydedip CloudFlare sunucularına yönlendiriyorsunuz ve kullanıcılar sitenize artık CloudFlare’ın dünya üzerinde çeşitli lokasyonlarda yer alan sunucularını kullanarak ek bir sunucu üzerinden geliyorlar.Bu sayede;

-Kullanıcının bulunduğu lokasyona en yakın sunucu üzerinden bağlantı yapılarak siteye olan erişimi daha hızlı bir şekilde sağlanabiliyor.

-Kullanıcı ilk olarak CloudFlare sunucusuna erişiyor ve kullanıcı eğer güvenli bir kullanıcıysa siteye erişebiliyor.Bu da yine ek bir koruma sağlıyor.

-Olası saldırılarda kullanıcıların saldırıdan etkinlenmesi engellenebiliyor.CloudFlare bu işlemi, sitenizi kendi önbelleğine alarak yapıyor.Saldırı durumunda CloudFlare, siteyi daha önce kendi sunucuları üzerinden almış olduğu önbellekteki haliyle kullanıcılara gösteriyor ve kullanıcılar siteye rahatlıkla erişebiliyorlar.

-Sitenizin fazla hit alan sayfaları doğrudan CloudFlare sunucularından gösteriliyor böylelikle sunucunuzun işlem yükünü hafifletebiliyorsunuz.

cloudflaresema

-Sunucunuza bakım yapacağınız zaman CloudFlare, yukarıdaki bahsettiğim engelleme işlemindeki önbellekleme sistemi yardımıyla siteyi çevrimdışı kullanmaya olanak sağlayarak kullanıcıların bundan etkilenmemesini de sağlayabiliyor.

CloudFlare üzerinden siteye giren kullanıcı sayısı, arama trafiği, gelen saldırılar, botlar  gibi sitemizle alakalı istatistiklere tek bir yerden ulaşmamız da mümkün kılınmış.


 

Path

logoPath, sadece Android ve iOS destekli mobil cihazlarda çalışan bir sosyal ağ platformudur.Diğer sosyal ağlardan farklı olarak sanal arkadaşlıklardan ziyade daha gerçek bir arkadaş ortamında paylaşımlar sunmanızı amaçlayan Path, bu nedenle en fazla 150 arkadaş eklemenize imkan tanıyor.Şu anda uygulamanın 1 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor.Path ile;

-Diğer sosyal medya platformlarından alışageldiğimiz üzere; durum, müzik, yer bildirimi, video, fotoğraf gibi paylaşımlar yapabilirsiniz.

IMG_0833

-Arkadaşlarınızın paylaştığı gönderilere olan duygularınızı ifade etmek için; gülen surat, göz kırpma, nefesini tutma, asık surat ve kalp gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

IMG_0831

-Yakın çevrenizdeki insanlar için gruplar oluşturarak paylaşımlarınızı sadece o insanların görmesini sağlayabilirsiniz.

-Arkadaşlarınız ile “Path Talk” aracılığıyla mesajlaşabilirsiniz.

-Path ile yapmış olduğunuz durum güncellemelerini diğer sosyal ağlarda aynı anda paylaşabilirsiniz.

A screengrab from the Path social network

-Uyuyacağınız zaman uyuyorum moduna alarak arkadaşlarınıza uyuduğunuzu, uyandığınızda da uykudan kalktığınızı bildirebilirsiniz.

IMG_0832

-Dinlediğiniz müziği, izlediğiniz filmi, okuduğunuz kitabı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.Arkadaşlarınız müziklerin bir bölümünü ücretsiz olarak da dinleyebiliyorlar.Paylaştığınız müzik, kitap ve filmleri arkadaşlarınız dilerseler satın da alabilirler.

IMG_0834

Bu yazı 18 Ekim 2014 tarihinde Adem Çamlıkaya tarafından Eğitimde Bilişim Teknolojileri-1, Lisans çatısı altında yazılmış olup yorum almamıştır. Bu yazıdan seçilen naçizane kelimeler ise şunlardır;, , , , , , ...

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.