iOS 9 Beta 2 İzlenimler

Adem Çamlıkaya    6 Temmuz 2015    Yorum Yok    Şurdan Burdan

Apple, geçtiğimiz günlerde geliştiriciler için iOS 9 Beta 2 sürümünü yayınladı. Peki iOS 9 Beta 2 için ilk izlenimler neler? Bir önceki sürümdeki hatalar düzeltilebilmiş mi? 

ios9Apple, iOS 9 Beta 1 sürümündeki aşırı pil tüketme ve çeşitli stabilite sorunlarını çözmek için iOS 9 Beta 2’yi geçtiğimiz günlerde geliştiriciler için yayınlamıştı.  Peki iOS 9 Beta 2’de son durum ne? Apple, yeni güncellemsiyle pil ve stabilite sorunlarını çözebildi mi?

Pil konusunda son durum

Apple, iOS 9’un ilk beta sürümü olan iOS 9 Beta 1’le beraber kullanıcılar tarafından uzun süredir beklenen “Düşük Güç Modu”nu sunmuştu. Geliştiriciler, ne yazık ki Beta 1’de istedikleri pil performansını bulamamışlardı. Öyle ki cihazlar “Düşük Güç Modu”na alınsa bile şarjı tabiri caizse su gibi buharlaşıyor,  günün yarısını bile zor çıkartıyordu.

iphonepil

Apple, iOS 9 Beta 2 ile beraber pil konusunda gözle görülür şekilde bir iyileştirme yapmış. Özellikle “Düşük Güç Modu” artık kendisinden beklenilen şekilde pil tasarrufu yapabiliyor ve şarjınız sizi yarı yolda bırakmıyor. Normal bir kullanımda şarjınız günü rahat bir şekilde kurtarırken “Düşük Güç Modu”yla beraber bu süreyi daha da uzatabilirsiniz.

ios9iphone

Peki stabilizasyon konusunda son durum ne? 

iOS 9 Beta 2 bir önceki sürümdeki hataları kısmen çözmüş olsa da beraberinde stabilizasyon açısından yeni sorunları da getirmiş durumda.  Bu konuda iPhone 6 cihazımda kendi karşılaştığım birkaç sorunu size maddeler halinde aktarayım.

Dokunmatik sorunu. Telefon hiç beklemediğiniz bir anda tuğlaya dönüşebiliyor. Geçen gün önemli bir telefon beklerken telefonumu biraz kurcalayayım istedim, ancak ekran kilidini parmak izi okuyucusuyla açtıktan sonra yaptığım dokunmalar işlemedi, mecburen telefona reboot atmak zorunda kaldım. Bu sırada beklediğim telefonun gelmemiş olması gerçekten büyük bir şans.

Siyah ekran sorunu.  Arkadaşınıza telefonunuzdan bir şey göstereceksiniz ekran kilidini açayım dediniz ve baktınızki ekranda hiçbir şey yok, sadece simsiyah ekran, arka planda uygulamalar çalışıyor, “Home” tuşuyla Siri’yi de açabiliyorsunuz ama ekranda hiçbir şey yok. Tam anlamıyla ses var görüntü yok olayının içinde buluyorsunuz kendinizi. Anlık çözüm tabiki yine reboot.

Görev yöneticisi sorunu. Uygulamalar arasında geçiş yapmak veya bir uygulamayı kapatmak istediniz, görev yöneticinizi açtınız ve işte karşınızda donuk bir görev yöneticisi! Hiçbir şey yapamıyor öylece bakakalıyorsunuz. Bir müddet bekledikten sonra donma geçiyor ve işinize devam edebiliyorsunuz.

Sonuç olarak

Apple, iOS 9 Beta 2 ile beraber pil sorununu halletmiş görünüyor ancak beta sürümlere has sorunlar iOS 9 Beta 2’de de karşımıza çıkıyor. iOS 9’u merak eden ve çeşitli yöntemlerle yüklemeye çalışan normal kullanıcılar için en iyisi, Apple’ın beta testleri sonrası çıkartacağı iOS 9’u beklemek olacaktır.

Bu yazı 6 Temmuz 2015 tarihinde Adem Çamlıkaya tarafından Şurdan Burdan çatısı altında yazılmış olup yorum almamıştır. Bu yazıdan seçilen naçizane kelimeler ise şunlardır;, , , , , , ...

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.