Excel’de Girilebilecek Karakter Sayısını Sınırlama

Adem Çamlıkaya    26 Şubat 2015    Yorum Yok    Faydalı Bilgiler

T.C. kimlik numarası, sigorta numarası vb. verilerin kaç karakterden oluşacağı belli olduğu için giriş yapılacak hücrede bu karakter sayısının dışında giriş yapılmasını önleyebilir, kullanıcıya bununla alakalı mesaj penceresi gösterebilirsiniz.

Bunun için; Veri-Veri Doğrulama-Veri Doğrulama yolunu izleyin, karşınıza şekildeki pencere gelecektir. T.C. kimlik numarasının girilebilecek karakter sayısını kontrol etmek için “İzin Verilen” menüsünden “Metin uzunluğu”nu, “Veri” menüsünden “arasında” seçeneğini seçip,  “En az” ve “En fazla” kutucuklarına da 11 yazarak girilebilecek karakter sayısını 11 ile sınırlamış olursunuz.

excel01

11 karakterden az veya fazla karakter girişi olduğunda kullanıcıya dönüt vermek istiyorsanız yine aynı pencerede yer alan “Hata Uyarısı” sekmesinden Stil, Başlık ve Hata iletisi alanlarını doldurarak mesaj penceresinde kullanıcıya bilgi verebilirsiniz.

excel02

 

 

Bu yazı 26 Şubat 2015 tarihinde Adem Çamlıkaya tarafından Faydalı Bilgiler çatısı altında yazılmış olup yorum almamıştır. Bu yazıdan seçilen naçizane kelimeler ise şunlardır;, , , , , ...

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.